tłumaczenia

W Edukacja
0

Prawdopodobnie sporo z was słyszało, bądź w dalszym ciągu słyszy powiedzenia w stylu: "kształć się, bo jak się nie będziesz uczył to nie pozyskasz dobrej pracy", ewentualnie "ucz się ucz, nauka to potęgi klucz". Pewnie wielu z was zdaje sobie również sprawę z obecnego stanu szkolnictwa w naszym kraju i zgodzi się, że mamy w tym aspekcie publicznym nader pokaźne pole do popisu i transformacyj wszelkiego typu.

Naczelnym czynnikiem, który inspiruje mnie do twierdzenia, że oświata w Polsce jest zwykle marna (aby nie rzec gorzej) jest wysokość dochodów nauczycieli. Jest tak niska, iż ja się wcale nie dziwię, że tym ludziom nie chce się w tym momencie uczyć dwudziesty, lub czterdziesty rok coraz głupszych (gorzej wychowywanych w domu) dzieci. Ja się nie dziwię ludziom, iż musza inwestować dodatkowe pieniądze w szkolenia tudzież edukowanie dziecka. To co daje nam państwo jest dosadnie karygodne. Jednakże to nie całość...

Kadra nauczycielska (biorąc pod uwagę mój obszar) jest dziwnie licha. O ile w podstawówce nie trzeba się ogromnie wysilać (tymczasem da się by było szczepić w dzieciakach ponadprogramowe zainteresowania, to już gimnazjum a także liceum potrzebuje ogromnie znaczącego wkładu i zaangażowania nauczyciela w rozwój dziecka. W tym najistotniejszym – bez żartów – czasie dla dziecka, braknie zainteresowania, konieczności rozmowy i ochoty rozwoju. W momencie, kiedy Ci ludzie są w największym stopniu wydajni umysłowo i mogą działać – ich zmusza się do zobojętniałego wysłuchiwania oraz nauczania się rzeczy, jakie po prostu będą utratą czasu.

Jak przybywa czas zdania matury, taki człowiek normalny frapuje się, co ma później ze sobą zrobić. Nie wie jaki kierunek go frapuje, ma nadzwyczaj ogólne wykształcenie, a idąc na studia, aby dostać obojętnie jaki fach obniża poprzeczkę do karygodnego stopnia. Zasób wiedzy zaprzestaje się kalkulować, znaczenie ma już wyłącznie system i dodatkowo poprawność jego funkcjonowania. Ale cóż się dziwować... w krótkim czasie trzeba będzie mieć stopień doktora, żeby pozyskać satysfakcjonującą pensję poczciwe życie.
Dodaj Tag