czekany w sklepie górskim

W Sport
0

Wspinaczka dla jednych jest okazyjnie uprawianym hobby, dla innych zaś sposobem na życie. Niezmiennie od pobudek, którymi kierują się pasjonaci gór, to do wyposażenia każdego szanującego się wielbiciela wspinaczki zalicza się czekan. Czynią one wspinaczkę bezpieczniejszą i przyjemniejszą, warto zatem zainwestować w ich zakup, dostosowując odpowiedni rodzaj do naszych potrzeb.
Dziś czekany do wspinaczki, tak w lodzie jak i w mikście, występują w różnych wariantach, można zatem wybierać w ogromnej liczbie dostępnych produktów. Choć nie zawsze najnowsze (czy najdroższe) modele w pełni będą nam odpowiadać i nie zawsze będą one nam przydatne, to warto skonsultować swoją decyzję z profesjonalnym sprzedawcą. Zanim dokonamy transakcji, powinniśmy też odpowiedzieć sobie na pytanie do czego taki czekan będzie nam służyć. Czy do turystyki kwalifikowanej, alpinizmu klasycznego a może wyczynowego, a może do wspinaczki lodowej. Zależnie od odpowiedzi na to pytanie powinniśmy dopasować rodzaj czekana.
Czekany do - uprawiania turystki - (czyli czekany turystyczne) służą, do podpierania się podczas wędrówki po trudnym terenie. W sytuacji ewentualnego upadku na podłożu miękkim hamuje - łopatka, natomiast na podłożu twardym - dziób. Ponadto łopatką możemy posłużyć się do wycinania stopni w terenie bardziej eksponowanym.
Klasyczne czekany alpinistyczne - spełniają podwójną rolę mają za zadanie wspomagać wspinaczkę jaki i służą do wsparcia w stromym terenie. Z kolei czekany wyczynowe służą głównie do wspinania, a ich stylisko jest proste bądź wygięte w górnej części zaś u dołu zawsze proste. Taki kształt ułatwia wbijanie się w podłoże.
Istnieją również czekany lodowcowe i czekany mikstowe zależne od rodzaju podłoża, ale są to już czekany wielce specjalistyczne i nie przeznaczone dla nowicjuszy.
Dodaj Tag