Zamek Ogrodzieniec

W Turystyka
0

Zamek ogrodzieniecki usytuowany jest na najwyższym wzniesieniu środkowej Jury. Powstał w XIV wieku na miejscu drewnianego grodu na dyrektywa Kazimierza Wielkiego. Pierwszym dzierżawcą murowanego zamku był rycerz Przedbórz spośród Brzezia herbu Zadora. Wprawdzie w roku 1386 Władysław Jagiełło obiekt ów pospołu z okolicznymi wsiami przekazał w posiadanie Włodkowi spośród Charbinowic herbu Sulima. Od czasu tej pory rodzina ten zyskał pseudonim Ogrodzińscy albo Ogrodzienieccy. Zamek Ogrodzieniec nazwano Ogrodzieńcem.
Pierwsza w całości wiarygodna postscriptum o warowni pochodzi spośród 1470 roku. Nie prędzej Jan Bartosz spośród rodu Włodków przekazał swą mienie nieruchome jak jeden mąż spośród zamkiem mieszczanom krakowskim Salomonom . Wprawdzie w 1508 roku wrócił spośród powrotem do rodziny Włodków. Nie nacieszyli się zanim nadmiernie długo, dlatego że w wyniku licznych długów stracili cytadela na idea zamożnego bankiera Jana Bonera. Jan jako bankier królewski doprowadził do podziału skarbu na królewski i urzędowy. Udzielał pożyczek polskim królom, tj.: Zygmuntowi Staremu, Janowi Olbrachtowi azaliż Aleksandrowi Jagiellończykowi. Po śmierci Jana Bonery zamek otrzymał w spadku Seweryn Boner, starosta biecki natomiast burgrabia krakowski. Wewnątrz jego sprawą grodzisko został przebudowany w stylu renesansowym. Zyskał jego osoba miano Małego Wawelu, dorównując siedzibie królewskiej wystawnością, luksusem azaliż wielkością. Immanentny podwórzec zamkowy oprawiony był krużgankami arkadowymi. Niestety nie zachowały się aż do dzisiaj. Podzamcze pospołu ze stajniami zaś budynkami mieszkalnymi gwoli służby natomiast straży otoczone było murem kamiennym, który łączył się ze skałami. Wejście spośród podzamcza do zamku górnego znajdowało się w masywnej, sześciokondygnacyjnej wieży bramnej spośród kluczowymi strzelnicami. Aż do ów bramy prowadził most zwodzony przerzucony nad fosą. W południowo-wschodnim narożniku widniała monumentalna baszta, która przewyższała resztę budowli. Z kolei dwaj inne wieże funkcjonowały od chwili strony zachodniej. Pełniły one funkcje klatek schodowych. Na straży wschodniej ściany zamku górnego znajdowała się beluarda- nieznaczny baszta o charakterze wieży. W w pełni dobrym stanie istnieje aż do dzień dzisiejszy. Po stronie zachodniej zamku stał dalszy podworzec, ponad którym dominowała cylindryczna baszta, zakończona ozdobnymi machikułami, inaczej gankami, wysuniętymi nie zważając na krańce murów, spośród krenelażem.
W 1587 roku Ogrodzieniec został wzięty za pośrednictwem austriackiego arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Po pewnym czasie podczas najazdu Szwedów grodzisko został zniszczony a ogołocony. W 1669 roku kasztelan krakowski Stanisław Warszycki odbudował warownię. W roku 1695 Barbara Warszycka wywindowała Ogrodzieniec w wianie Kazimierzowi Męcińskiemu. W 1702 roku po kolejnym najeździe Szwedów warownia roztropnie popadał w ruinę. W 1784 roku obiekt od Męcińskich odkupił krakowski podsędek Tomasz Jakliński, kto nie przykładał się aż do odbudowy zamku.
Na początku XX wieku podzielono włość ogrodzienieckie. Ruiny zamku otrzymał chłop Ludwik Kozłowski. Kamienie spośród rozpadających się murów posłużyły jako budulec na budynki w Podzamczu m.in. niedużą kapliczkę, w której mieści się kulka armatnia, pewnie pochodząca spośród okresu najazdu szwedzkiego. W ciągu sprawą Aleksandra Janowskiego w 1905 roku twierdza wykupiono a spośród rąk prywatnych. W trakcie A wojny światowej zamek został ostrzelany. Po konserwacji ruin w latach 1963-1972 udostępniono do zwiedzania reprezentatywne pomieszczenia zamku.
Dodaj Tag